5 najczęstszych mitów na temat okularów do czytania po 40-tce

5 najczęstszych mitów na temat okularów do czytania po 40-tce

MIT 1: Jeśli nosisz już okulary to po 40-tce będziesz potrzebował drugiej pary do patrzenia z bliska.

FAKT: Prawdą jest, że po 40-tce możemy już potrzebować innej mocy do patrzenia z bliska ale istnieją okulary progresywne, które pozwalają widzieć na wszystkie odległości bez potrzeby posiadania drugiej pary okularów.

 

MIT 2: Okulary progresywne są zdecydowanie za drogie.

FAKT: Cena okularów progresywnych obejmuje tak naprawdę cenę dwóch par okularów, likwidując jednak potrzebę wielokrotnych zmian pomiędzy okularami do czytania, do monitora czy tymi do patrzenia w dal. Poza tym, są to okulary o wielu mocach więc ich produkcja wymaga większego nakładu pracy tak aby odpowiednio spełniały swoją rolę.

 

MIT 3: Nie chcę okularów progresywnych, mój znajomy nie mógł się do nich przyzwyczaić i w nich nie chodzi.

Zanim zaczniemy obawiać się problemów z adaptacją do okularów progresywnych, należy wiedzieć co jest powodem utrudnionego przyzwyczajenia się.
Aby okulary progresywne były komfortowe muszą być spełnione 3 warunki: dokładne badanie wady wzroku na dal i bliż, uzyskanie indywidualnych parametrów centrowania w oprawie, którą osoba wybrała oraz prawidłowe ustawienie soczewek progresywnych w oprawie przed każdym z oczu. Jeśli osoba zgłasza problem z adaptacją do okularów progresywnych tzn., że któryś z tych 3 punktów musiał zostać zaniedbany.

 

MIT 4: W okularach do czytania widzę tylko klawiaturę a monitor komputera jest już trochę zamazany, nie mówiąc o tym, że nie widzę kto wchodzi do mojego pokoju. Czy naprawdę nie można mi pomóc?

FAKT: Oczywiście, że można! Rozwiązaniem są okulary biurowe, które zapewniają szerokie pole widzenia przy pracy w bliskich odległościach i głębię widzenia od 30 cm do nawet 6 metrów. Można w nich spędzić cały dzień w pracy, bez potrzeby ciągłych zmian okularów czy zerkania spoza nich.

 

MIT 5: Okulary do czytania kupuję w aptece lub markecie. Wyglądają tak samo a widzę w nich nieźle choć już nie mogę czytać tak długo jak kiedyś.

FAKT: Okulary gotowe są przeznaczone do tymczasowego użytku i są zalecane w przypadku zgubienia lub zniszczenia okularów kupionych u optyka, o czym powinien informować stosowny zapis na metce lub opakowaniu.
Okulary takie zawsze mają tę samą moc przed każdym okiem, podczas gdy większość ludzi ma różne moce między oczami. Dodatkowo każdy z nas ma swój indywidualny rozstaw i wysokość źrenic, których to parametrów okulary gotowe nie uwzględniają, prowadząc do zmęczenia oczu czy bólu głowy. Co więcej, materiały użyte do ich produkcji mogą uczulać lub zranić przy złamaniu a soczewki są wykonane z materiałów, których nie używa się w optyce okularowej z racji błędów optycznych jakie powodują.

 

Mgr Paweł Nawrot

Optometrysta, optyk okularowy

Zakład Optyczny Leonard Nawrot w Zawierciu
www.optyknawrot.pl

Share this post