Prezbiopia czyli kiedy ręka staje się zbyt krótka

Prezbiopia czyli kiedy ręka staje się zbyt krótka

W życiu każdego człowieka w średnim wieku przychodzi taki moment, gdy tekst,na który patrzy z bliska staje się niewyraźny. To znak, że rozpoczyna się okres zwany prezbiopią. Na początku próbuje sobie z tym jakoś poradzić, odsuwa czytaną książkę lub zwiększa oświetlenie. W którymś momencie przestaje to jednakwystarczać.  Specjalista powie, że doszło do istotnego ograniczenia możliwości zwiększenia mocy optycznej przez soczewkę w oku (redukcji amplitudy akomodacji), .Młoda soczewka oka, zmieniając swój kształt i grubość, pozwala nam na widzenie przedmiotów z bliska. Po ok. 40 roku życia jej elastyczność zmniejsza się na tyle, że bez odpowiedniej pomocy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z drobnym drukiem. Jest to naturalna, fizjologiczna zmiana, która następuje wcześniej czy później u każdego z nas.

Czy to oznacza, że po 40-ce nie można czytać, korzystać z komputera, telefonu czy tabletu?

Nie, potrzebna nam jest korekcja do bliży, czyli popularne „okulary do czytania”. Istnieje kilka rodzajów soczewek okularowych umożliwiających nam widzenie z bliska. Najstarszym rozwiązaniem problemu są okulary jednoogniskowe czyli zwykłe pojedyncze okulary, które używamy tylko i wyłącznie do określonej odległości np. 40 cm.

Niektóre osoby, korzystające z „okularów do chodzenia” uważają, że posiadanie „drugiej pary do czytania”, którą ciągle trzeba zamieniać, jest niewygodne. Problem mogą rozwiązać okulary dwuogniskowe . Soczewki tych okularów posiadają „część do dali” oraz segment, nazywany potocznie „wtopką” o mocy do patrzenia na bliż. W tych okularach widzimy tylko dwa światy – dal i bliż.

Co zrobić, jeśli nam to nie wystarcza i chcemy widzieć wyraźnie w każdej odległości?

Najlepszym rozwiązaniem są okulary progresywne. Pozwalają one na wyraźne widzenie w każdej odległości zarówno w bliży, odległościach pośrednich jak i dali. Jakość widzenia w takich okularach zależy od szczegółowoprzeprowadzonego badania wzroku oraz indywidualnego dla każdego klienta montażu soczewek w oprawie okularowej.  Producenci oferują obecnie wiele różnorodnych rodzajów konstrukcji soczewek progresywnych tak aby dokładnie dopasować się do potrzeb prezbiopa. Istnieją także progresywne soczewki kontaktowe.

Inną pomocą w prezbiopii są okulary biurowe. Jak sama nazwa wskazuje są one stworzone do pracy w biurze tzn. gdy potrzebujemy ostro widzieć komputer, przeczytać jakiś tekst na biurku, a czasem spojrzeć na klienta lub współpracownika, który znajduje się w dalszej odległości. Od okularów progresywnych różni je kilkukrotnie szersza strefa do bliży, co daje komfortowe pole widzenia przy pracy biurowej.

Jak widać, optyka okularowa oferuje wiele rozwiązań, które można wykorzystać przy korekcji prezbiopii. Ostateczny wybór opcji należy do optyka, który na podstawie przepisanej korekcji optycznej oraz szczegółowego wywiadu dotyczącego stylu życia i potrzeb prezbiopa zaproponuje optymalne rozwiązanie. Dlatego nie bójmy się mówić o swoich potrzebach wzrokowych i nie bójmy się prezbiopii!

Optometrysta
mgr inż Wojciech Hombek

Share this post